های cherubic آموزش شهروندخبرنگار شهروند خبرنگار

های cherubic: آموزش شهروندخبرنگار شهروند خبرنگار شهروند خبرنگار درگیری شدید شمشیرزن قهوه منزل بابل سلاح سرد

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی توقف در اجرای برجام، اصلاحات در کشورهای منطقه را بر هم می‌زند / تاجگردون

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق‌نظر کشور عزیزمان ایران و دولت‌های غربی در مورد اجرای توافق هسته‌ای، گفت که به هم زدن این توافق م

توقف در اجرای برجام، اصلاحات در کشورهای منطقه را بر هم می‌زند / تاجگردون

تاجگردون: توقف در اجرای برجام، اصلاحات در کشورهای منطقه را بر هم می زند

عبارات مهم : ایران

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر کشور عزیزمان ایران و دولت های غربی در مورد اجرای توافق هسته ای، گفت که به هم زدن این توافق موجب بروز بحران منطقه ای و جهانی خواهد شد و اصلاحات اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی کشورهای منطقه را به هم می زند.

به گزارش ایسنا، غلامرضا تاجگردون در کنفرانس یکسان بانک جهانی و صندوق بین المللی پول با نمایندگان پارلمان های خاورمیانه و شمال آفریقا در مراکش گفت: مسئله مهم منطقه عدم استفاده مطلوب از سرمایه، دارایی ها و درآمدهای منطقه است و بعضا بعضی از رفتارهای شکل گرفته در منطقه منا(خاورمیانه و شمال آفریقا) مانع از این می شود تراکم سرمایه جهت برطرف پرسشها درونی اقتصاد منطقه انجام پذیرد.

توقف در اجرای برجام، اصلاحات در کشورهای منطقه را بر هم می‌زند / تاجگردون

وی افزود: پایین بودن درامد سرانه و همچنین وجود بعضی بحرانها که متاسفانه تمام شدنی نیست موجب شده است حلقه پیچیده پرسشها اقتصادی باز نشده و حل نشود. کشورهای منطقه باید بتوانند با تجمیع منابع ابتدا نقش خود را در ثروت اندوزی و تراکم سرمایه و زیاد کردن واقعی درامد سرانه انجام داده و سپس آنچه که جزء حقوق مهم خودشان است مطالبه کنند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: دولتها و حتی دولتی مثل دولت کشور عزیزمان ایران ناگزیرند اصلاحات جدی اقتصادی را در برنامه کاری خود قرار دهند و البته بعضی از کشورهای منطقه نیز ناگزیر به اجرای بعضی از اصلاحات دیگر هستند. در چند سال گذشته و به خصوص بعد از تحریم های بی رحمانه نسبت به ملت کشور عزیزمان ایران اوضاع بعضی از شاخصهای اقتصادی کشور ما مطلوب نبود. من افتخار این را داشتم که هم در دولت مسئولیتی در امور بودجه و برنامه داشتم و هم در پارلمان اکنون این وظیفه را دارم. بسیاری از اصلاحات اقتصادی را با استفاده از عالی ترین تجارب دیگر کشورها که در نهادهای کارشناسی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تجمیع شده است است اغاز کردیم و بعضا هم موفق بودیم.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق‌نظر کشور عزیزمان ایران و دولت‌های غربی در مورد اجرای توافق هسته‌ای، گفت که به هم زدن این توافق م

تاجگردون ادامه داد: مسائلی همچون هدفمند کردن انرژی ، ورود به بازارهای جهانی و دیگر مسایلی از این قبیل نه تنها اثر درون کشوری داشت بلکه اثر مضاعف منطقه ای نیز به همراه داشت. اگر چه بعدا مشکلاتی حادث شد و بعضی از این سیاست ها متوقف شد.

وی تاکید کرد: ما با تورم بالای 20 تا 30 درصدی ، رکود منفی ٥ درصد، قیمت بیکاری بالاتر از 20 درصد روبه رو شدیم و به این نتیجه رسیدیم که نیازمند یک اصلاح ولو محدود هستیم و می دانستیم این اصلاح می بایستی همراه با عوض کردن در نوع نگاه سیاسی داخلی و همچنین تعاملات بین المللی باشد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما در ٥ سال گذشته با ایجاد بعضی سیاستها توانستیم قیمت بیکاری را به حدود ١١ درصد برسانیم ، قیمت تورم را حدودا تک رقمی کنیم و از رکود بالنسبه خارج شده است و رشد اقتصادی را مثبت کنیم. کار مشکل بود و مشکل آن ادامه خواهد داشت. ما نیاز به یکسری تعاملات بین المللی داریم. مهمترین آن اتفاق نظر بر اجرای توافقات هسته ای بین کشور عزیزمان ایران و دیگر دولتهای غربی است.

توقف در اجرای برجام، اصلاحات در کشورهای منطقه را بر هم می‌زند / تاجگردون

رییس کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: به هم زدن این توافق به منزله بروز مجدد بحران منطقه ای و حتی جهانی خواهد بود آیا که اعتماد عمومی دنیا نسبت به توافقات مهم بین المللی خدشه دار خواهد شد. توقف در اجرای این توافق میتواند بسیاری از اصلاحات اقتصادی ، سیاسی و حتی اجتماعی کشورهای منطقه را به هم زده و اسیب پذیر کند.

تاجگردون ادامه داد: بلا شک ما در خاورمیانه نقش مهمی در تامین انرژی دنیا داریم. شاهراه تجارت هستیم و خیلی از امور کشورها از گذر منطقه خاورمیانه هست. من از شما بالاخص همکاران عزیز پارلمانها می خواهم این واقعیت را به کشورهای خود انتقال یافته کنید که کشور عزیزمان ایران به دنبال این اصلاح بین المللی است و اعتقاد است و اصرار دارد در این راه همه کشورها باید همراه باشند و منافع عموم کشورها در این تعامل و رفرم تازه است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق‌نظر کشور عزیزمان ایران و دولت‌های غربی در مورد اجرای توافق هسته‌ای، گفت که به هم زدن این توافق م

وی همچنین گفت: ولی از سوی برنامه های جهانی، اصلاحات اقتصادی بین المللی بخصوص اصلاحات اقتصاد کلان که تاثیر منطقه ای دارند الزاما می بایستی هماهنگ باشند. سیاست های اتخاذ شده است به وسیله دولتها بخصوص دولتهای منطقه که می تواند تاثیر منطقه ای داشته باشند بسیار حساس است و پارلمان ها که نقش مهمی در تصویب این سیاستها دارند می بایستی در این خصوص توجه مورد نیاز را داشته باشند و البته باید بپذیریم هر اصلاحی در هر کشوری بدون نوع نگاه مردمی به مشکل جلو خواهد رفت و ما در پارلمانها این امکان را داریم که بسیاری از تهدیدات را به وقت تبدیل کنیم و اجرای بسیاری از اصلاحات را سهل تر کنیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: من فکر می کنم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران می تواند عالی ترین نمونه جهت مستند سازی تغییرات و تحولات جدی اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی در سه دهه گذشته باشد. در یک دوره کمتر از چهار سال آن هم در شرایطی که قیمت نفت به شدت کم کردن پیدا کرد و سایه تحریمها از بین بردن نشده بود ولی با اتخاذ چند سیاست، اصلاحی حداقلی صورت گرفت؛ قیمت بیکاری به نصف تقلیل یافت، قیمت رشد اقتصادی از منفی ٥ درصد به مثبت ٥ درصد زیاد کردن یافت و قیمت تورم از ٢٥ درصد به حدود ده درصد کم کردن پیدا کرد و این کار با تنظیم سیاستهای داخلی و با استفاده از شرایط بین المللی انجام شد.

توقف در اجرای برجام، اصلاحات در کشورهای منطقه را بر هم می‌زند / تاجگردون

تاجگردون اضافه کرد: جدا کردن اثر سیاستهای مالی بر سیاستهای پولی ، جلوگیری از تزریق اثرات منفی نوسانات قیمت نفت بر اقتصاد داخلی و یا به عبارتی کم کردن سهم مستقیم منابع نفتی در بودجه کشور از جمله تصمیمات مهم بود که در این رفرم موثر بود. تلاش کردیم اقتصاد داخلی را دانش محور کرده و به سوی اقتصاد مبتنی بر دانش حرکت کنیم. علیرغم این کارهای ارزشمند هنوز پرسشها جدی در اقتصاد داریم. که جهت حل انان یکسری کارها داخلی صروریست و از طرفی مورد نیاز است مستند سازی مناسب بین المللی صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران با بحران بیکاری در آینده بخصوص جهت قشر جوان تحصیلکرده در مدارج اوج روبه رو خواهد شد، گفت: هنوز سوبسیدهای مخفی و آشکار که عنوان این نشست هم است در اقتصاد داخلی زیاد است و علیرغم اینکه تصور بر این است که این سوبسیدها کمک به اقتصاد داخلی می کند ولی در بلند مدت پایه های اقتصادی را متزلزل می کند. ما در کشور عزیزمان ایران اعتقاد داریم سوبسید را فقط جهت ایجاد شغل، آموزش و بهداشت باید داد و انتقال سوبسیدهای مصرفی و بالاخص مصرف انرژی به این سه بخش قدری سخت است که مورد نیاز است کشورهایی منجمله کشور عزیزمان ایران از تجربه کشورهایی که در این زمینه موفق بودند استفاده کنند که امیدوارم در این نشست به این تجارب پرداخته شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: صندوق های منطقه ای که بارها بر آنان متمرکز شدیم می تواند کمک بزرگی در تامین مالی بعضی از معضلات منطقه و طرح های مهم منطقه ای باشد که آرامش منطقه را هم به همراه خواهد داشت. مورد نیاز است در این نوع نشستها به این مباحث پرداخته شود. قیمت نفت اوج و پایین می رود و نباید سیاست های ما در اداره کشورها متناسب با این کم کردن و زیاد کردن عوض کردن کند.

تاجگردون در آخر گفت: تجارت بین الملل از جمله مهمترین منابع کشورها جهت توسعه هست. تبادل کالا از شرق به غرب از منطقه ما می گذرد. تعاملات منطقه ای همراه با سهل کردن تعاملات تجاری می تواند درآمد بسیاری را جهت کشورها فراهم ساخته و خیلی از اصلاحاتی که باید انجام شود تا مشکلاتی منجمله بیکاری حل شود را امکان پذیر سازد.

واژه های کلیدی: ایران | اقتصاد | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog